تبلیغاتنحوه محاسبه حقوق بازنشستگي براي بيمه‌شدگان


 

 

در حال حاضر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگي تغييري نكرده است و همچنان براساس ماده77 قانون تأمين اجتماعي ميزان مستمري بازنشستگي براي بيمه‌شدگان تعيين مي‌شود.
منصور آتشي مدير كل امور فني و مستمري‌هاي صندق تأمين اجتماعي در گفت‌وگو با خبرنگار «ايران» با اعلام اين مطلب گفت: يكي از دغدغه‌هاي بيمه‌شدگان بويژه در سال‌هاي پاياني خدمت ميزان حقوق بازنشستگي است و بسياري از افراد تحت پوشش صندوق تأمين اجتماعي از نحوه محاسبه آن اطلاعات كافي ندارند در حالي كه براساس قانون تأمين اجتماعي متوسط حقوق براي محاسبه مستمري بازنشستگي عبارت است از مجموع حقوق بيمه شده ظرف آخرين دو سال پرداخت حق بيمه تقسيم بر بيست و چهار. بنابراين هر رقمي كه طبق اين فرمول به دست آيد به عنوان ميزان مستمري بازنشستگي منظور مي‌شود و صندوق تأمين اجتماعي بر اين اساس به فردي كه تازه بازنشسته شده حقوق بازنشستگي پرداخت مي‌كند. وي در پاسخ به اين سؤال كه در برنامه پنجم توسعه درباره تغيير محاسبه حقوق بازنشستگي تكاليفي براي صندوق تأمين اجتماعي تعيين شده است، اظهار داشت: متأسفانه بدون طي شدن مراحل قانوني در برخي از كارگاه‌ها، كارخانجات و مراكز توليدي ارقامي كه به عنوان حقوق يا دستمزد براي بيمه شدگان منظور مي‌شود غيرمتعارف است كه همين مسئله باعث شده تا حقوق برخي از افراد در دو سال آخر خدمت جهشي غيرواقعي داشته باشد.
آتشي تصريح كرد: اين كار برخلاف منافع بيمه‌شدگان و صندوق تأمين اجتماعي است، به همين علت قانونگذار براي جلوگيري از اينگونه اقدامات ماده قانوني را به تصويب رساند كه اگر نرخ رشد دستمزد اعلام شده كارگران در دو سال آخر خدمت آنها بيش از رشد طبيعي دستمزد كارگران بوده و با سال‌هاي قبل سازگار نباشد مشروط بر آنكه اين افزايش دستمزد به علت ارتقاي شغلي نباشد صندوق تأمين اجتماعي مي‌تواند مابه‌التفاوت ميزان كسور سهم كارگران و كارفرما به نسبت دستمزد واقعي و دستمزد اعلام شده سال‌هاي قبل را از كارفرماي ذيربط دريافت كند.
اين مقام مسئول در صندوق تأمين اجتماعي گفت: تدوين آئين‌نامه اجرايي اين ماده قانون در خصوص نحوه تشخيص موارد تخلف و تعيين مرجع رسيدگي كننده به اعتراض ذينفعان در صندوق تأمين اجتماعي در مرحله آماده‌سازي است كه پس از بررسي‌هاي كارشناسانه و تأييد نهايي براي تصويب به هيأت وزيران ارسال خواهد شد.
آتشي در پاسخ به اين سؤال كه اين قبيل كارگران يا كارفرمايان براي اينكه در دوران بازنشستگي از حقوق بالاتري برخوردار شوند چه اقداماتي بايد انجام دهند اظهار داشت: بهترين كار براي تأمين آتيه و برخورداري از حقوق بالاي بازنشستگي پرداخت حداكثر سقف بيمه‌پردازي است به نحوي كه هر بيمه شده در دوران اشتغال خود مي‌تواند براساس قانون تأمين اجتماعي تا سقف اعلام شده بيمه پردازي كند تا در زمان بازنشستگي بتواند از مزاياي آن نيز بهره‌مند شود كه اين كار علاوه بر اينكه به نفع بيمه شده است موجب تقويت منابع صندوق تأمين اجتماعي نيز
مي‌شود. به گفته آتشي هرگونه دريافتي كه مشمول كسر بيمه شود تأثير مستقيمي در تعيين حقوق بازنشستگي فرد بيمه شده خواهد داشت.

منبع : روزنامه ایران

آپلود فایل

دانلود آهنگ جدید

دانلود فیلم

انجمن تخصصی ویوا دانلود

آموزش دانلود از آپلود بوی uploadboyدانلود فیلم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *